top of page

Koordynator Wojewódzki

Dr Alfreda Dencikowska 24 listopada 2009 r. obroniÅ‚a pracÄ™ doktorskÄ…
na temat: Dystanse spoÅ‚eczne rozwoju, aktywnoÅ›ci i sprawnoÅ›ci fizycznej 13–14-letnich chÅ‚opców z Rzeszowa w warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa PiÅ‚sudskiego. Promotorem pracy byÅ‚a prof. dr hab.
Jadwiga Charzewska. 

 

A. Dencikowska urodziÅ‚a siÄ™ w Radkowie (dolnoÅ›lÄ…skie). W 1977 r. ukoÅ„czyÅ‚a AkademiÄ™ Wychowania Fizycznego w Warszawie. W czasie studiów uzyskaÅ‚a również tytuÅ‚ trenera II klasy w piÅ‚ce rÄ™cznej.
Jako zawodniczka AZS Warszawa w latach 1973–77 braÅ‚a udziaÅ‚ w rozgrywkach I i II ligi, po zakoÅ„czeniu studiów graÅ‚a w klubie CWKS Resovia. Wtedy też podjęła pracÄ™ trenera sekcji piÅ‚ki rÄ™cznej Resovii, zdobywajÄ…c dwukrotnie mistrzostwo województwa juniorek, co zaowocowaÅ‚o NagrodÄ… Prezydenta miasta Rzeszowa. W latach 1988/89 prowadziÅ‚a zespół sekcji piÅ‚ki rÄ™cznej w III lidze. RezygnujÄ…c z pracy w klubie podjęła pracÄ™ w szkolnictwie.


Pracując w szkole brała czynny udział w organizacji zawodów sportowych
dzieci i młodzieży. Za organizację i wyniki uzyskane przez młodzież
w sportach zimowych na szczeblu wojewódzkim otrzymaÅ‚a ponownie NagrodÄ™ Prezydenta m. Rzeszowa. Również z mÅ‚odzieżą zdobyÅ‚a II miejsce we współzawodnictwie sportowym w Rzeszowie. Wysokie lokaty uzyskiwali jej wychowankowie w zawodach wojewódzkich w piÅ‚ce rÄ™cznej i w LA. W tym czasie prowadziÅ‚a również zajÄ™cia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej. ByÅ‚a również kierownikiem obozów letnich i zimowych, zarówno w kraju jak i za granicÄ…. Za te prace otrzymaÅ‚a ocenÄ™ szczególnie wyróżniajÄ…cÄ….
Od 1990 roku przez sześć lat byÅ‚a nauczycielem-doradcÄ… metodycznym w Wojewódzkim OÅ›rodku Metodycznym, a także czÅ‚onkiem zespoÅ‚u kwalifikacyjnego w zakresie specjalnoÅ›ci wychowania fizycznego. ProwadziÅ‚a
wykÅ‚ady na kursach kwalifikacyjnych i doskonalÄ…cych, przygotowujÄ…cych nauczycieli do ubiegania siÄ™ o stopnie specjalizacji zawodowej. OrganizowaÅ‚a konferencje oraz warsztaty dla nauczycieli wychowania fizycznego.
Ustawicznie podnosiÅ‚a swoje kwalifikacje, czego wyrazem jest ukoÅ„czenie: kursu z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, studiów podyplomowych z korekcji wad postawy oraz uzyskanie I i II stopnia specjalizacji zawodowej w zakresie kultury fizycznej.


Od 1996 roku pracuje w ZakÅ‚adzie Metodyki Wychowania Fizycznego, wczeÅ›niej WSP, od 2001 r. UR. Obecnie wykÅ‚ada: metodykÄ™ wychowania fizycznego, metodykÄ™ gimnastyki korekcyjnej oraz seminarium. ProwadziÅ‚a również przez 2 lata sekcjÄ™ piÅ‚ki rÄ™cznej w AZS, jak również specjalizacjÄ™ z zakresu piÅ‚ki rÄ™cznej. Jest corocznie kierownikiem praktyki pedagogicznej w gimnazjum, a także opiekunem dydaktycznym studentów na praktykach w szkoÅ‚ach od podstawowej do ponadgimnazjalnej.


W Kolegium Nauczycielskim w Tarnobrzegu byÅ‚a czÅ‚onkiem komisji egzaminacyjnej (2000–05) oraz czÅ‚onkiem komisji obron prac licencjackich.
OpracowaÅ‚a dziennik praktyk pedagogicznych dla studentów wf. do szkoÅ‚y podstawowej oraz LO; po reformie oÅ›wiaty dzienniki te zmodyfikowaÅ‚a dla szkoÅ‚y podstawowej, gimnazjum oraz szkoÅ‚y ponadgimnazjalnej. 

Jest też czÅ‚onkiem Podkarpackiego Towarzystwa Naukowego Kultury Fizycznej w Rzeszowie (od 1997); ekspertem wchodzÄ…cym w skÅ‚ad komisji kwalifikacyjnych lub egzaminacyjnych dla nauczycieli ubiegajÄ…cych siÄ™ o awans zawodowy nadany przez Ministra Edukacji Narodowej (od 2001).
Jest autorem wznawianego skryptu dla studentów: PiÅ‚ka rÄ™czna i autorem 19 artykułów oraz współredaktorem monografii. Wzięła udziaÅ‚ w 27 konferencjach naukowych, na 12 z nich wystÄ…piÅ‚a z referatami, a dwie
z nich organizowała.


OtrzymaÅ‚a wiele nagród, m.in.: NagrodÄ™ Prezydenta Rzeszowa (1979, 1982), NagrodÄ™ SpecjalnÄ… Dyrektora Kolegium Nauczycielskiego w Tarnobrzegu (2001, 2002), NagrodÄ™ JubileuszowÄ… Rektora UR (2002, 2007, 2012), i in.

bottom of page